Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Климатолог: Връзката между пожарите и жегите е неоспорима

25 август 2023, 20:52 часа • 798 прочитания

Връзката между броя на пожарите и горещината е неоспорима. Това казва климатологът Симеон Матев, асистент в катедра "Климатология, хидрология и геоморфология“ на Софийския университет "Св. Климент Охридски“.

Още: Гръцки професор: Пожарите са умишлени, турската инвазия става хибридна

"Има пряка връзка между броя на пожарите и продължителността и интензивността на горещите вълни, които се случват в Европа, а и по целия свят. Поне за нашата страна показателен е фактът, че най-много пожари има през най-горещите лета до момента – това са 2000 г., 2007 г. и 2012 г.", казва Симеон Матев.

Още: В сезона на пожарите: Как да отменим безпроблемно резервацията си в Гърция?

По думите му, за пример може да се вземе изминалото лято на 2022 г., което в Западна Европа е било най-топлото лято от началото на инструменталните метеорологични наблюдения. Данните показват, че тогава броят на възникналите пожари на територията на Европа се е увеличил със 159%, в сравнение с изминалите 10 години, като площта на изгорените територии е с била 128% повече, което е изключително много и се дължи на високите температурите и на екстремните горещини.

Още: МВнР: Към момента няма информация за наложени ограничения по магистралата Атина-Солун

Изминалата 2022 г. не е била толкова тежка за България, твърди Симеон Матев. "И макар за нашата страна лятото на 2022 г. да не е било най-топлото лято, за голяма част от страните от Западна и Централна Европа това е било най-горещото лято и заедно с това бяха регистрирани огромен брой пожари", обяснява той пред БНР.,

Още: Външното министерство с предупреждение към българите в Гърция заради пожарите

Тази година обаче ситуацията е по-различна. Окончателните данни за тази година тепърва ще излизат, но вече се знае, че продължителната гореща вълна в Европа през юли 2023 г. стана причина за отбелязването на екстремно високи температури по Средиземноморието – 48°C в Сардиния, 47°C в Сицилия и 46,4°C на Пелопонес. Юли 2023 г. е бил най-топлият месец юли в инструменталната история на Африка, Азия и Южна Америка, като 9,3% от площта на Земята е била с рекордно високи температури. А данните за август тепърва ще бъдат обработвани и представени.

Още: Огнен ад в Гърция, гъст дим покри почти цялата страна (ВИДЕА)

"Лято с лято не си приличат, както по отношение на синоптична обстановка, така и по отношение на температурен и валежен режим“, казва Симеон Матев. И според думите му, докато миналото лято сухото и горещо време беше в Северозападна Европа, тази година имаме горещо и сухо време в Южна Европа и по-специално в целия Средиземноморския регион.

Още: Европа продължава борбата със смъртоносните горски пожари

"Това горещо време, за щастие, започна да се реализира след средата на юли, но изгледите в дългосрочен план са тези горещини да продължат много дълго време – и през август, и през септември. Нашата страна също спада към тази гореща зона и ще бъдат измерени температури от 40 и повече градуси, а това предполага едно голямо нарастване на риска от пожари“, казва Симеон Матев.

Още: Четвърти ден пожари в Гърция, евакуация на селища и жертви (СНИМКИ)

Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес